Pazar, Ekim 02, 2022

tozutan dünyanın satır aralarında karşılaşma


Manes Sperber’e göre yazmak sonsuzluğa uzanan dolambaçlı bir yoldan geriye dönüş yolunu bulabilme girişimidir. Yazar 1905 Zoblotov doğumlu ve hasidik bir aileye mensup. O zamanlar Avusturya’ya dahil olan Zoblotov bugün Ukrayna sınırları içinde yer alıyor. Sperber, romancılığının yanında denemeci ve psikolog olarak da biliniyor. Türkçede can yayınlarından çıkan Parçalanmış gerçeklik adlı kitabı Hasan Cemal tarafından çevrilmiş. Sperber Alfred Adler’in öğrencisi ve politik bir duruş sergileyen bir yazar. Birinci dünya savaşı sırasında Alman Komünist partinin çalışmalarına katılmış, ikinci dünya savaşı sırasında ise Fransa’da faşizm karşıtı eylemlerde bulunmuş. Manes Sperber, “Yazmak Üzerine” adlı denemesinde, kendisinin felsefi romancı olarak sayılmakta olduğundan söz eder.

"Kitap, en dikkatli okurlarını bile ancak onlardan her birine sanki yalnız onun için kaleme alınmış bir mesajmış gibi seslendiği taktirde etkiler."

“Kitap, ancak okur ona kendi sesini ödünç verdiğinde canlanır ... Ölü harfler, kitapla okur arasındaki ikili söyleşide gerçek anlamına kavuşur; suskunluğun sesleri, kendi yankılarınca çağrılıyormuşçasına duyulmaya başlanır. Okurla kitap arasında oluşan mahremiyet atmosferinde saldırganca tozutan bir dünyanın ortasında iki yalnızlık birbiriyle karşılaşır.”


Hiç yorum yok:

Boyalı Kuş

Jerzy Kosinski Boyalı Kuş’ta bir kuşçudan bahseder kitabın bir yerinde, kuşçu biraz psikopat ve sadisttir, sevgilisi ortalıkta görünm...